czwartek, 8 maja 2014

J.A. Saare - Umarły, nieumarły lub gdzieś pomiędzy


Tytuł: Umarły, nieumarły lub gdzieś pomiędzy
Autor: J.A. Saare
Seria: Zasady Rhiannon 01
Liczba stron: 244
Gatunek: fantasy/urban fantasy
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Eternal Press

Opis:
Zwłoki w kiepskim stanie mogą popsuć Twój cały dzień.
Nikt nie wie o tym lepiej niż Rhiannon Murphy.
Zostawiła za sobą Miami, aby zacząć wszystko od nowa w Nowym Jorku. Barmanka z zawodu, pyskata z wyboru, nekromanta z przypadku, udawało jej się zawsze trzymać swój talent w ukryciu przed tymi, którzy ją otaczali aż do teraz.
Zachwycająco przystojny wampir Disco, zna jej sekret. Kiedy pojawia się w jej barze, aby uzyskać pomoc w rozwiązaniu tajemniczych zniknięć innych wampirów z miasta, Rhiannon odkrywa, że nie jest on tego rodzaju osobą, która rozumie znaczenie słowa „nie”.
A w świecie, w którym chodzą plotki, że krew wampirów jest najlepszym i najnowszym narkotykiem z wyboru, tylko kwestią czasu jest, nim ten nowy hit trafi na rynek. Ktoś lub coś zabija wampiry, aby kraść ich serca i w przeciwieństwie do Rhiannon, nie jest to pierwszy spacer tego czegoś po terenie nieumarłych. 


Umarły, nieumarły lub gdzieś pomiędzy... To świat, w którym spotkasz się z wieloma fantastycznymi istotami: wampirami, demonami, nekromantami, czy też duchami. Jednakże to wampiry odgrywają w nim główną rolę. Jak sami wiecie pojawiają się one w literaturze tak często, że temat ten jest już uważany za totalnie wyczerpany, wręcz nudny. Czy książka J.A. Saare to kolejna kiepska historia miłosna pomiędzy fantastycznymi istotami, czy może dzieło warte uwagi? Pytanie to jest nieco absurdalne zważając na to, że autorka tak naprawdę wcale nie oferuje nam nowej wizji postrzegania wampirów. Jeżeli liczyliście w tej kwestii na popis kreatywności to niestety spotkacie się z ogromnym rozczarowaniem. Przyznam szczerze, że spodziewałam się czegoś więcej, jednak jak widać pisarka postanowiła nie odbiegać od wzorców i postawić na znaną nam wszystkim wizję tej krwiożerczej istoty. Choć może i dobrze zrobiła, że nie skupiła się zbytnio na kreowaniu nowego oblicza wampirów, lecz na tworzeniu postaci o tak odmiennych osobowościach.

Bohaterowie są nietuzinkowi i wyraziści, nie dają o sobie zapomnieć choćby na chwilę ciągle podsycając ciekawość czytelnika. Mimo wyraźnie zarysowanych postaci autorka jednak pozostawia czytelnikowi wiele do wyobraźni, ukrywając pod maską tajemniczości ich prawdziwe oblicza. To była dla mnie czysta przyjemność odkrywać to, co tak naprawdę się za nimi znajduje. Nie wiem, jak wam, ale mnie gra w detektywa nigdy się nie nudzi, dlatego autorka zdobyła u mnie wielkiego plusa wplatając w książkę elementy kryminału. Oprócz zagadki, jaką są dla nas bohaterowie skrywający swoje mroczne sekrety, mierzymy się tutaj również z tajemniczymi zniknięciami wampirów, które ktoś lub może coś zabija pozbawiając ich serc. To właśnie te wydarzenia prowadzą do spotkania pomiędzy głównymi bohaterami: Rhiannon i Disco, który prosi ją o pomoc w rozwiązaniu zagadki wiedząc, iż jest ona nekromantą posiadającym wiele zdolności.

Umarły, nieumarły lub gdzieś pomiędzy to zdecydowanie książka, która zadziwia swą bezpośredniością, brutalnością i wulgarnym językiem, będącym ważnym elementem kształtującym osobowości postaci i idealnie obrazującym emocjonalne przeżycia bohaterów. Jeżeli liczycie na kolejną romantyczną historię miłosną i świat pełen sielanki to od razu zalecam odłożyć tą książkę. Świat, który stworzyła J.A. Saare jest pełen potworów, które nie cofną się przed niczym, lecz po trupach będą dążyć do celu i to dosłownie... Jeśli ktoś ma słaby żołądek to nie polecam sięgać po tą pozycję, gdyż nie brakuje w niej scen pełnych brutalności, przelewu krwi, czy erotyzmu. Zdecydowanie nie jest to książka dla dzieci, lecz dla starszych czytelników. Jednak nie wyobrażajcie sobie także nie wiadomo, czego, bo to książka fantasy, a nie erotyk, mimo iż "hot scen" nie brakuje to są one sporadyczne w zestawieniu do całości powieści. Pomimo tego, co by się mogło wydawać książkę czyta się szybko i lekko. Daje ona czytelnikowi wiele wrażeń i wywołuje także pozytywne uczucia. Prócz brutalności jest także delikatność, szczypta romantyzmu oraz głębokiej miłości, która zmienia wszystko i prowadzi do wielu wyrzeczeń. Najbardziej zadziwiające są właśnie zmiany, jakie zachodzą w bohaterach i nie koniecznie mówię tu o tych dobrych... Autorka pokazuje przez to, jak wielkie znaczenie mają osoby (w tym przypadku wampiry), z którymi się zadajemy, gdyż wywierają one duży wpływ na nasze osobowości i na to, jakie podejmujemy decyzje. W książce pojawia się również lakoniczny wątek psychologiczny, co czyni tę pozycję jeszcze bardziej ciekawą i ekscytującą. Niemniej zasługą tego są także nieoczekiwane zwroty akcji, które powodują, iż przy lekturze tej nie sposób się nudzić.

J.A. Saare pokazała, że jest wspaniałą, utalentowaną pisarką, umiejącą odnaleźć się na wielu płaszczyznach, czego dała nam popis wplatając w książkę te krótkie wręcz niezauważalne wątki i elementy charakterystyczne dla innych gatunków. Mam nadzieję, że jeszcze nieraz będę miała okazję przeczytać książkę, która wyjdzie z pod pióra tej autorki. Na pewno też skuszę się na kolejną część tej interesującej serii, gdy tylko będę miała taką możliwość

Umarły, nieumarły lub gdzieś pomiędzy to powieść, która robi ogromne wrażenie i wywołuje wiele emocji. Niewątpliwie jest ona warta przeczytania. Niemniej jednak mimo to nie jest ona w stanie równać się z wieloma fenomenami, których doczekał się ten gatunek. Jednakże zachęcam gorąco do jej przeczytania.


"Czasem temu, komu najbardziej ufasz, najtrudniej jest coś wyjaśnić."
"Korzystaj z czasu, który masz. Nie martw się o to, co przyniesie jutro. Ciesz się tym, co masz w danej chwili."ogólna ocena: 8/10

3 komentarze:

  1. dostajesz +1 punk za wyzwanie Gatunkowy miesięcznik ;) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze nie słyszałam o tej książce, a szkoda ponieważ z chęcią bym przeczytała :) Muszę dopisać ją do mojej listy :D Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie tylko tytuł mi się podoba, ale fabuła też! :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Czytaj i Myśl , Blogger